Šárovcova Lhota, Okres Jičín
Šárovcova Lhota je malá obec v Podkrkonoší ležící v okrese Jičín. Její katastrální území má rozlohu 7 km2. Obec leží asi 7 km severozápadně od Hořic v Podkrkonoší. V současnosti zde žije 195 stálých obyvatel. Obcí protéká říčka Javorka, která měla vliv i na podobu obecního znaku (zelený javor)....více
Název obce je odvozen od jména jejího zakladatele Šárovce. Jeho poddaní byli na čas zbaveni daní, dostávali takzvaně lhůtu. Od toho vznikl název Lhota Šárovcova.
Četné vykopávky svědčí, že se zde žilo již v dobách pohanských. Založena byla asi roku 1197-1230 za vlády krále Přemysla Otakara I. Později se majiteli stali páni Václav a Bořek Šárovci. Šárovcovu Lhotu s osadou Libín a Tikov prodali Zahrádkovi z Černé a Mandaléně z Konecchlumě roku 1518. Šárovci vymřeli v 17. století. Václav Šárovec byl v pondělí před Bartolomějem (20. srpna) roku 1537 odsouzen za to, že nařkl zemské pány. Potom byl mučen a popraven na Pohořelci u Prahy. Roku 1538 prodala Mandaléna a dcery Václava Zahrádky statek Lhotský Adamu Karlíkovi z Nežetic, pánu na Holovousích. Avšak již roku 1543 přešel statek v držení Mikuláše Habartického z Habartic, roku 1544 na Arnošta Bruknara z Brukštejna, roku 1549 na Soběslava Miletínského z Pardubic. Ten před svojí smrtí (roku 1563) odkázal Lhotu Gabrieli Klenovskému z Ptení, Čeňkovi Poličanskému a sestře Markétě z Veselí. Po nich byli majiteli statku bratři Aleš a Jiří Klenovští ze Ptenic, kteří zase Lhotu a Libín prodali roku 1567 Jindřichovi ze Smiřic za 3 850 kop grošů českých. Tento Jindřich Smiřický připojil Lhotu roku 1569 k panství Hořickému. Jeho syn Albrecht Vladislav přikoupil k tomu roku 1594 Holovousy a Mlázovice. Statek zdědil pak jeho bratr Zikmund (zemřel roku 1608). Rod Smiřických ovšem své statky dlouho neudržel. Syn Zikmundův náležel k přením původcům povstání evangelických stavů. Zato byl posmrtně roku 1621 odsouzen (zemřel 1618) a jeho statky byly zkonfiskovány. Veškeré statky koupil jejich příbuzný Albrecht z Valdštejna, který pak Lhotu, Libín, Tikov a Mezihoří přenechal Anně Ostroměřské, rozené z Vojic. Po zavraždění Valdštejna, 25. února 1634, byl statek zkonfiskován a 9. května 1635 jej daroval Ferdinand II. svému Komorníku Jakubovi Strozzimu ze Streitenthalu. Ten nedlouho potom zemřel a statek dostali jeho synové Petr a Oktavián 3. října 1636. Petr Strozzi byl nejvyšším císařským vojevůdcem (do roku 1650 byla poručnicí matka Oktávie). Bojoval s Turky a 27. května 1664 byl u Serinváru v Chorvatsku smrtelně zraněn. Pohřben byl ve Vídni. Za jeho panování byl odtržen od Hořic.
Části obce Šárovcova Lhota
Katastrální území obce Šárovcova Lhota
Úřady s působností pro obec Šárovcova Lhota
Hledáte kontakt nebo otvírací dobu úřadu působícího ve vašem kraji, okrese nebo městě? Stačí zadat jeho název. O zbytek se postaráme. Pokud potřebujete najít finanční úřad, živnostenský úřad nebo katastrální úřad, jste na správném místě.
Vyhledat úřad: |
---|
Šárovcova Lhota - kategorie firem
Hledáte kontakt či otvírací dobu firmy působící ve vašem kraji, okrese nebo městě? Stačí zadat její název. O zbytek se postaráme. Pokud potřebujete najít třeba autoservis, hospodu nebo lékárnu, postupujte po kategoriích.
Vyhledat firmu: |
---|
- Bydlení
- Cestování a ubytování
- Průmysl a výroba
- Služby a řemesla
- Úřady a organizace
Šárovcova Lhota - nabídky práce
Hledáte práci v regionu? Prohlédněte si nabídku práce ve vašem oboru, kterou právě teď nabízejí přední pracovní portály a všechny úřady práce v České republice.
Nejnovější nabídky práce:
Hospodaření obce Šárovcova Lhota 2013
Schodek/přebytek v roce 2013: 317 789 Kč
Příjmy
Daňové příjmy | 2 459 004 Kč |
---|---|
Neinvestiční přijaté dotace | 1 195 752 Kč |
Nedaňové příjmy | 276 438 Kč |
Kapitálové příjmy | 97 730 Kč |
Výdaje
Služby pro obyvatelstvo | 1 719 554 Kč |
---|---|
Všeobecná veřejná správa a služby | 1 336 260 Kč |
Průmyslová a ostatní odvětví hospodářství | 463 053 Kč |
Bezpečnost státu a právní ochrana | 192 268 Kč |
Zemědělství a lesní hospodářtví | 0 Kč |
Šárovcova Lhota - Výsledky voleb
Volební výsledky
Volební účast
Šárovcova Lhota

Status | Obec |
---|---|
NUTS 5 (obec): | CZ0522573256 |
Kraj | Královéhradecký kraj |
Okres | Jičín |
Počet částí obce | 4 |
Počet katastrů | 1 |
Počet obyvatel | 207 |
Průměrný věk | 43 let |
Nadmořská výška | 282 m |
Zeměpisné souřadnice | 50.40751 s. š. 15.56227 v. d. |
Katastrální výměra | 709,00 ha |
Obec s rozšířenou působností | Jičín |
Obec s pověřeným obecním úřadem | Lázně Bělohrad |
Vyhledat firmu v najisto.cz
Doporučujeme
Zkušený lékař zakládá kliniku celostní medicíny. Pacient není jen diagnóza, říká
Stál u zrodu tří zdravotnických zařízení, které prodal, když mohla naplno fungovat bez...více
Líčení zralé pleti: tyhle tipy make-up artistky by se vám mohly hodit
Ať chceme, nebo ne, přibývající roky se odrážejí i na naší tváři. A stejně, jako je v...více
Harry průkopník. Bude jako Jordan?
Kdo by nechtěl kopat jako hvězda. Byznysoví lídři to vědí a tak Harry Kane nezměnil jen...více
Septembrové zvyšovanie platov na Slovensku: Koho sa týka a kto dostane najviac?
Rok 2023 je pre štátnych zamestnancov a zamestnancov vo verejnom sektore obdobím zvyšovania...více
Zprávy z regionu
Lidé už mohou s odpadem do sběrných dvorů
Od soboty opět funguje pro veřejnost sběrný dvůr v Sobotce. Provozní doba zůstává stejná,...více
Letošní ročník soutěže Vesnice roku se kvůli epidemiologické situaci v České republice...více
Vězni chrání policisty i lékaře, vyrábí pro ně ochranné štíty
Ochranné látkové roušky šije téměř celé Česko. Do jejich výroby se pustili také odsouzení...více
Obce v okolí
- Svatojanský Újezd, 2,47 km
- Lázně Bělohrad, 2,77 km
- Mlázovice, 2,93 km
- Podhorní Újezd a Vojice, 3,60 km
- Holovousy, 3,74 km
- Ostroměř, 4,00 km
- Lukavec u Hořic, 4,10 km
- Choteč, 4,34 km
- Bílsko u Hořic, 5,04 km
- Sobčice, 5,17 km
Na změnu zdravotní pojišťovny zbývá týden. Na tohle vám přispějou
Přesvědčí vás k přestupu peněžní benefity a bonusy, které zdravotní pojišťovny dávají...více
Další možnost nakupovat celou noc. Billa otevírá na benzinkách OMV
Obchodní řetězec Billa a síť čerpacích stanic OMV otevírají první společný obchod na benzince...více
Není to vaše? Zapomenuté nemovitosti brzy propadnou státu
Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových hledá majitele 143 tisíc nemovitostí....více