Police, část obce Police
Obec Police (německy Pollaitz) se nachází v okrese Šumperk, kraj Olomoucký, zhruba 7 km severovýchodně od Mohelnice. Police se rozkládá podél potoka Rohelnice (Rohelky) v výšce téměř 300 metrů na ploše zhruba 560 hektarů. Obec je křižovatkou dvou významných silničních tahů od Úsova do Zábřehu a z Rohle do Mohelnice. Ke dni 28. 8. 2006 zde žilo 237 obyvatel....více
Police (také Poléc), bývala vždy výrazně zemědělskou obcí, o čemž svědčí její pečetidlo s vyobrazenou radlicí a krojidlem. Původ jména obce je zřejmě slovanský. Nejstarším historickým svědectvím o existenci Police je oltářní autentika polického farního kostela svatého Mikuláše z roku 1312. Roku 1343 zastavil král Jan Lucemburský pánům ze Šternberka hrad a městečko Úsov se třinácti vesnicemi, mezi nimiž je též jmenována Police. Ta zůstala v držení úsovského panství až do roku 1848, kdy připadla soudnímu okresu v Mohelnici a politickému okresu v Zábřehu. Roku 1492 nabyli poličtí od úsovské vrchnosti práva odúmrtí a roku 1551 byli zproštěni povinnosti posílat na hrad hlásného. Před třicetiletou válkou byla ves zřejmě bohatá a s početným obyvatelstvem. Z této doby pocházejí též zmínky o dnes již zaniklé osadě Džbánov, ve které stával mlýn a hamr na železnou rudu. Ruda se ve zdejším okolí dolovala v lese Horka až do konce 19. století. Někdy kolem roku 1600 farnost v Polici zanikla a jednolodní kostel sv. Mikuláše s gotickým jádrem ze 13. století se stal filiálním kostelem úsovské farnosti. Tato historická budova má gotický presbytář, nese známky barokní přestavby a v jeho hřbitovní zdi je zazděn takzvaný smírčí kříž. Dalšími historickými památkami obce je empírová kaple nejsvětější trojice z roku 1818 a kříž s pietou z roku 1843. Od roku 1869 byla v Polici samostatná škola. V této době se zde narodil hudební skladatel Jan Hloch. Počátkem 20. století byla v obci založena družstevní mlékárna, která byla v provozu až do konce druhé světové války. Do té doby byl funkční i mlýn a několik let i pálenice. Po vzniku republiky v roce 1918 konvertovali zdejší obyvatelé k církvi československé a voleni zde byli především sociální demokraté a agrárníci. Ve třicátých letech 20. století zde působilo Zemědělské a živnostenské družstvo pro vedení a zužitkování elektrické síly z Háje s.r.o., Občanská záložná v Polici s.r.o. a Rolnické mlékařské družstvo v Polici s.r.o. V obci byly tři hostince, dva kováři, dva mlynáři, dva obuvníci, mlynář, řezník, trafikant, obchodník se smíšeným zbožím a firma Rochuse Drtila zaměřená na vývoz ovoce a zeleniny. JZD zde bylo založeno až po dlouhém odporu roku 1957. Později, v sedmdesátých letech bylo spojeno do zemědělského agrokomplexu Úsovsko se sídlem v Klopině. Roku 1960 se Police spojila administrativně s Bezděkovem a v roce 1985 i s Úsovem. Od roku 1990 je Police opět samostatnou obcí.
V katastru obce jsou evidovány tyto kulturní památky:
Police - kategorie firem
Hledáte kontakt či otvírací dobu firmy působící ve vašem kraji, okrese nebo městě? Stačí zadat její název. O zbytek se postaráme. Pokud potřebujete najít třeba autoservis, hospodu nebo lékárnu, postupujte po kategoriích.
Vyhledat firmu: |
---|
- Cestování a ubytování
- Nakupování
- Průmysl a výroba
- Úřady a organizace
- Zdraví
Základní informace
Police
Kraj | Olomoucký kraj |
---|---|
Okres | Šumperk |
Obec | Police |
Zeměpisné souřadnice | 49.81475 s. š. 16.99628 v. d. |
Obec s rozšířenou působností | Mohelnice |
Obec s pověřeným obecním úřadem | Mohelnice |
Vyhledat firmu v najisto.cz
Doporučujeme
Bitcoin za 13 milionů dolarů? Ether ho už nestíhá. Týden v kryptu
Byla prolomena anonymita transakcí u private coinu monero? Británie připravuje novou definici...více
Jízdenku můžete vrátit bez sankce i v den cesty. Kvůli počasí
Jízdenky zakoupené u Českých drah bude možné ode dneška až do neděle 15. září vracet bez...více
Zájem o hypotéky výrazně stoupl. Průměrná výše je rekordní
Banky a stavební spořitelny poskytly v srpnu hypoteční úvěry za více než 32 miliard korun,...více